2025. május 9-én a 9.D osztály biológia-kémia képzési programban tanuló diákjai a Szolnoki Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Regionális Laboratóriumába tettek látogatást, amely kulcsszerepet játszik a vízügyi monitoring és elemzési feladatokban. A laboratórium tevékenységei közé tartozik a csapadékmérés, párolgásmérés, aszálymonitoring és zavarosságmérés is.
Futaki Adél 9.d osztályos tanuló a következőképpen számolt be a látogatásról:
A látogatás során beleláttunk a vizek világába, ami BiKémesként még jobban megragadta a figyelmünket. Megtudhattuk, hogy a laborban rendszeresen elemeznek ivóvizet, szennyvizet és felszíni vizeket. Részletesen beszéltek arról is, hogy milyen anyagokat vizsgálnak a vízmintákban – például pH-értéket, oxigéntartalmat, valamint különböző szennyező anyagokat, mint az ammónia vagy a nehézfémek. A laboratóriumi dolgozók megmutatták a különböző mérőműszereket, és kisebb kísérleteket is bemutattak nekünk, amelyeket érdeklődve figyeltünk. Az egyik legérdekesebb rész az volt, amikor vízi bolhákat (Daphniákat) vizsgáltunk. Ezek az apró élőlények nagyon érzékenyek a vízminőségre, ezért bioindikátorként használják őket: ha szennyezett a víz, a viselkedésük vagy az életképességük gyorsan megváltozik. A segítségükkel egyszerűen kimutatható, hogy egy adott vízminta mennyire tiszta vagy szennyezett.



Végül pályaorientációs szempontból is hasznos volt a látogatás, hiszen betekintést nyertünk a vízügyi és környezetvédelmi pályákba, és abba, hogy milyen tanulmányokra van szükség az ilyen típusú munkákhoz. A látogatás során sok új ismerettel gazdagodtunk, és jobban megértettük, milyen fontos szerepe van a vízminőség védelmének és az árvíz elleni védekezésnek.


